Porzeczkowa Lemoniada


Wygląda na to, że nadeszła kolejna fala upałów. Niestety sezon na rabarbar się już skończył, więc nie możemy się ochłodzić orzeźwiającą rabarbarową lemoniadą.Jedak nie musimy się tym zbytnio przejmować, ponieważ jest na to rada. Sezon porzeczkowy trwa w najlepsze, dzięki czemu możemy przyrządzić wspaniałą lemoniadę porzeczkową. Orzeźwienie gwarantowane! :)

Składniki
  • 800 g porzeczek czerwonych lub czarnych lub ich mieszanki
  • 1,5 litra wody
  • 1,5 szklanki cukru.

Do podania 
  • sprite, ewentualnie woda mineralna
  • kostki lodu
  • plasterki limonki lub cytryny

Porzeczki obieramy z szypułek. Obrane porzeczki płuczemy w zimnej wodzie, by pozbyć się reszty szypułek, fragmentów listków itp. Wypłukane porzeczki wrzucamy do dużego rondelka, zalewamy wodą, wsypujemy cukier. Stawiamy rondelek na dużym ogniu, czekamy aż woda zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 15 minut. 
Zdejmujemy z ognia. Przelewamy płyn przez gęste sitko, dokładnie przecieramy owoce, by uzyskać jak najwięcej płynu i owocowego przecieru. Odstawiamy syrop na ok godzinę, aby przestygnął. Następnie wkładamy go na przynajmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc do lodówki.

Do szklanki wrzucamy kostki lodu, plasterek cytryny lub limonki, zalewamy syropem do połowy wysokości szklanki dopełniamy spritem lub wodą mineralną. 

Syrop przechowujemy w lodówce.

Smacznego ;) 


Przepis bierze udział w akcjach :


Jak ugasić pragnienie?Lato w pełni!Letnie Orzeźwienie 2014
Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni

2 komentarze: